Haber

Balinalar İklim Değişikliği Nedeniyle Yiyecek Bulmak İçin Daha Uzaklara Gidiyor

WELLINGTON, 28 Şubat (Xinhua) — Auckland Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, Güney gerçek balinaları yiyecek aramak için Güney Okyanusu’nun daha kuzeyine ve güneyine seyahat etmeye başladı.

Araştırmacılar Salı günü yaptığı açıklamada, balinaların beslenme aralıklarının 1700’lerden beri “olağanüstü istikrarlı” olduğunu, ancak son 30 yılda değiştiğini söyledi.

ABD’deki Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan araştırmaya göre bunun nedeni, kril ve diğer küçük kabukluların güney gerçek balinalarının besin kaynağı olduğu bölgelerdeki iklim değişikliğidir.

Araştırmacılar ayrıca, 1792’den bu yana balina avcılığının ve iklim değişikliğinin güney gerçek balinaları üzerindeki etkilerini de ortaya çıkardılar. Buna göre, balina popülasyonlarındaki farklılıklar, Güney Okyanusu’ndaki uzun vadeli çevresel değişiklikler hakkında fikir verebilir.

Araştırmacılara göre, 1994’ten bu yana, güney gerçek balina popülasyonları, yiyecek arama alanlarını güney Atlantik ve güneybatı Hint okyanuslarında yüksek enlemlerden alçak enlemlere ve güneybatı Pasifik Okyanusu’ndaki beslenme aralıklarını yüksek enlemlere kaydırdı.

Araştırmacılar, güney gerçek balinaların yiyecek arama bölgelerindeki bu değişikliklerin av konumlarındaki mevcut değişikliklerle örtüştüğünü söyledi.

Araştırmacılara göre sonuçlar, iklim değişikliğinin güney gerçek balinanın dağılımındaki son değişiklikleri yönlendirdiğini gösteriyor. Öte yandan, araştırma sonuçlarının balinaların korunması için öncelikli alanların belirlenmesine yardımcı olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu